Mechatronika w Polsce i sytuacja na polskim rynku pracy

Mechatronizacja rynku pracy” – zapotrzebowanie na kwalifikacje mechatroniczne w kontekście procesów rozwojowych w Polsce. Poszukiwanie i dostrzeganie zależności pomiędzy gospodarką, rynkiem pracy i edukacją jest dziś warunkiem koniecznym do efektywnego zarządzania systemem edukacji i karierą zawodową jednostek. Dynamiczne zmiany w obszarze technologii, których jesteśmy świadkami, przekształcają charakter rynku pracy. Rzetelna, wiarygodna i szybka informacja jest tym ważniejsza, że Polska jest generalnie obszarem trwającej transformacji gospodarczej. Choć niektóre gałęzie przemysłu wymierają (np. tekstylia), to wciąż stanowią ważną gałąź gospodarki. Profile gospodarcze poszczególnych regionów nie są jeszcze w pełni ukształtowane.

Według strategii rozwoju poszczególnych części kraju, opracowanych na zlecenie instytucji samorządowych, wiodącymi branżami wschodzącymi (lub takimi, które powinny się nimi stać) są: logistyka, energetyka, nowoczesne technologie (IT i AGD), outsourcing procesów biznesowych (BPO). Mówi się także o rozwoju nowoczesnych technologii włókienniczych i odzieżowych, biotechnologii, bio-rolnictwa, itp.

Naturalna dla transformującej się gospodarki dynamika rynku pracy (wywołana tu zarówno zmianami globalnymi, jak i lokalnymi) sprawia, że tym ważniejsza staje się informacja o zachodzących przemianach, która następnie trafia do instytucji odpowiedzialnych za projektowanie systemu edukacji. Pracownikami szczególnie poszukiwanymi na rynku pracy są nie tylko specjaliści z zakresu szeroko rozumianej informatyki, czy jej dziedzin: programowania, grafiki czy administracji sieciowej, ale także m.in. mechatronicy i automatycy.

Obserwowane zjawisko mechatronizacji technologii skutkuje rosnącym zapotrzebowaniem na rynku pracy na specjalistów z różnych dziedzin, od tych potrafiących zaprojektować i zarządzać instalacją automatyki przemysłowej i jej obsługą, po mechaników potrafiących naprawić samochód “naszpikowany” elektroniką. To, co charakteryzuje mechatronikę, to jej interdyscyplinarność. Mechatronika jest połączeniem takich dziedzin jak: elektronika, mechanika, automatyzacja, elektronika i informatyka, a jej zastosowania można dziś znaleźć w tak różnych dziedzinach jak: przemysł zabawkarski, przemysł ciężki czy high-tech. Według danych uzyskanych na podstawie projektu analityczno-badawczego: “Jaki pracownik – jaki zawód? Analiza internetowych i prasowych ofert pracy”, który został zrealizowany w Obserwatoriach Rynku Pracy dla Edukacji w zawodach: mechatronik, automatyk, elektronik, operator CNC, należały do grupy zawodów najczęściej poszukiwanych przez pracodawców w ramach takich sekcji jak “produkcja”, “montaż, utrzymanie ruchu, serwis” oraz “inżynieria, budownictwo, technologia”.

Na rosnące obecnie i prognozowane w przyszłości zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu nowoczesnych technologii (w tym mechatroniki) wskazuje również szereg ekspertyz. Prognozy rynkowe podkreślają, że w Polsce, podobnie jak w innych krajach, zawód mechatronika będzie łączony z innymi umiejętnościami. Szczególną uwagę należy tu zwrócić na prognozowaną zmianę polegającą na tym, że dalsza automatyzacja procesów produkcyjnych będzie wymagała nowych umiejętności. Choć niektóre z dzisiejszych tradycyjnych zawodów z obszaru mechaniki będą w przyszłości istniały w takiej samej (lub zbliżonej do dzisiejszej) formie, to zdecydowana większość zmian technologicznych będzie miała rewolucyjny wpływ na zmianę profilu danego zawodu. Dalsza komputeryzacja i robotyzacja pracy to tylko kwestia czasu. Mechatronizacja procesów produkcyjnych nie jest odległą wizją, a oczywistą konsekwencją rozwoju technologicznego.

Źródła:

Jaki pracownik – jaki zawód? Analiza internetowych i prasowych ofert pracy, Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji, Łódź 2018

Share This Post

Mechatronika w Polsce i sytuacja na polskim rynku pracy

27/08/2023