Worldskills 2023: Zawody krajowe w Lyonie

W dniach 14-16 września w Lyonie, gdzie znajduje się siedziba koordynatora DIGITRONICS, Interprofessionnelle Auvergne-Rhône-Alpes, odbyły się krajowe zawody Worldskills. W ciągu trzech dni ponad 800 francuskich zawodników w 69 różnych zawodach zmierzyło się z wyzwaniami technicznymi, testując “precyzję, wydajność i szybkość wykonywania różnych zadań w rzeczywistych sytuacjach, a wszystko to oceniane przez jury złożone z ekspertów w danej dziedzinie”. Zawody zostały podzielone na różne grupy dyscyplin:

  • Sztuka,
  • Budownictwo,
  • Hotelarstwo, gastronomia i usługi porządkowe,
  • Przemysł
  • Transport/mobilność
  • Degustacja (rzeźnictwo, piekarnictwo, cukiernictwo),
  • Usługi i bliskość (pomoc osobista, fryzjerstwo, pielęgniarstwo, kosmetyka),
  • Roślinność (sztuka florystyczna, ogrodnictwo, ogrodnictwo i architektura krajobrazu)

Oprócz konkursu organizowanego na poziomie narodowym, niektórzy partnerzy uczestniczący w Word Skills zaproponowali zajęcia dodatkowe. Przykładowo, syndykat zawodowy metalurgii, UIMM zaproponował aktywność “Zbuduj własnego robota” i quizami na temat zawodów przemysłowych dla odwiedzających uczniów (gimnazjów i szkół średnich) oraz ogółu społeczeństwa.

Jeśli chodzi o zawody przemysłowe, w konkursie wzięło udział 16 różnych zawodów, od robotyki mobilnej i inżynierii mechanicznej CAO po chłodnictwo techniczne i produkcję kotłów. Oprócz mechatroniki, w tym roku zaprezentowano także zawody Przemysłu 4.0. W zawodach Przemysłu 4.0 wyzwania polegały na tworzeniu systemów w oparciu o rzeczywisty przypadek wdrożenia Przemysłu 4.0.

Wyzwania mechatroniczne sprowadzały się do odtworzenia rzeczywistych linii produkcyjnych na mniejszym poziomie w dwuosobowych zespołach. Zgodnie z opisem Worldskills, zawodnicy “muszą być w stanie wykonać i zbudować projekt przy użyciu komponentów przemysłowych zgodnie z dostarczoną dokumentacją lub kryteriami projektowymi. Obejmuje to montaż i sterowanie maszyną, podłączanie kabli i rur; pisanie programu przy użyciu oprogramowania; programowanie sterownika PLC; oraz projektowanie obwodów pneumatycznych, hydraulicznych i elektrycznych przy użyciu nowoczesnych narzędzi programowych”.

Innym interesującym aspektem konkursu narodowego były karty informacyjne zawodników, prezentujące nie tylko informacje na temat tego kto brał udział w konkursie i z jakiego regionu pochodził, ale także ich osobiste “mocne” cechy i powody, dla których lubią pracować w tym zawodzie. Weźmy na przykład region Owernia-Rodan-Alpy, w którym znajdują się takie miasta jak Lyon, Grenoble i Valence: zawodnicy wymieniali takie cechy jak pomysłowość, obiektywizm, precyzja, kreatywność, determinacja i cierpliwość. Opisywali również, że to, co najbardziej podoba im się w tym zawodzie, na przykład wytrwałe zajmowanie się i rozwijanie tematów, praca z ostrożnością i precyzją, rozwiązywanie trudnych problemów, wykorzystywanie pomysłowości i szukanie rozwiązań, szybkie uczenie się nowych metod i technik pracy oraz szczegółowe badanie rzeczy i chęć ich zrozumienia. Worldskills pozwala młodym ludziom  nie tylko przećwiczyć to, czego nauczyli się wcześniej na zajęciach lub w ramach studiów czy pracy, jak i wykazać się zdobytą wiedzą i umiejętnościami  w ramach narodowego konkursu umiejętności, ale także i później, w ramach ich pracy zawodowej w Przemyśle 4.0.

 

Cechy i działania opisane powyżej jako część zawodu mechatronika odzwierciedlają to, co partnerzy projektu DIGITRONICS zidentyfikowali, przetestowali i zademonstrowali poprzez zadania i wyniki projektu. Cechy osobiste dotyczą nie tylko techniki i rygoru, ale także kreatywności i cierpliwości, co odzwierciedla to, co zostało opisane w ramach kompetencji DIGITRONICS, jako połączenie umiejętności technicznych i miękkich, które pozostają bardzo ważne dla specjalistów mechatroniki.

 

Worldskills powróci do Lyonu w dniach 10-15 września 2024 r. , tym razem jako międzynarodowe zawody. Chociaż projekt DIGITRONICS zostanie zakończony do tego czasu, zasoby edukacyjne / szkoleniowe będą nadal dostępne. Partnerzy DIGITRONICS mają nadzieję, że przy tej okazji, zachęcą do spojrzenia na nauczanie/szkolenie w innowacyjny sposób, jednocześnie promując obietnice Przemysłu 4.0 i uczenia się przez całe życie zarówno dla specjalistów mechatroniki, nauczycieli, jak i trenerów.

Share This Post

Worldskills 2023: Zawody krajowe w Lyonie

09/10/2023