Poradnik metodyczny dla nauczycieli mechatroniki

Mechatronika obejmuje wiele różnych specjalizacji. W rezultacie, pracodawcy bardzo dużo wymagają od specjalistów pracujących w tej dziedzinie.

Oczekiwania w tym zakresie są kierowane również pod adresem uczniów, którzy pracują w tym zawodzie od razu po ukończeniu techników. Aby znaleźć właściwą drogę do edukacji uczniów na tak wysokim poziomie specjalizacji, potrzebni są odpowiednio przygotowani nauczyciele. To oni muszą właściwie określić sposób, w jaki młodzi mechatronicy przygotują się do zawodu Dlatego tak ważne jest w tym wypadku doskonalenie nauczycieli zarówno merytoryczne w dziedzinie nowych technologii, jak i wzbogacenie ich wiedzy i umiejętności o nowe modele pedagogiczne, które mogą być skutecznie wspierane przez o wszechobecną w naszych czasach transformację cyfrową.

Niezwykle interesująca, a zarazem wymagająca okazja, którą wykorzystał projekt DIGITRONICS Erasmus+, szczególnie w przypadku najbardziej zaawansowanych dziedzin informatyki, mechaniki, elektroniki, robotyki: Mechatronika. Nauczyciele, a także studenci (i pracownicy) muszą stale aktualizować swoje umiejętności i uczyć się nie tylko o nowych technologiach, nowych branżach, ale także o nowych modelach biznesowych, a także o wpływie ich skutków społecznych, etycznych i środowiskowych.

Przedstawiciele reprezentujący różne aspekty świata mechatroniki, od branży mechatronicznej po instytucje edukacyjne, aktywnie uczestniczyli w opracowywaniu treści Poradnika nauczyciela mechatroniki, których celem jest identyfikacja i sugerowanie nowych strategii edukacyjnych. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z obecnymi możliwościami uczenia się na odległość, które okazały się bardzo cenne także w czasie kryzysu związanego z pandemią, gdzie fizyczna obecność była utrudniona lub wręcz uniemożliwiana przez przepisy. Możliwość prowadzenia lekcji zdalnie, a nawet nauki w miejscu pracy z nauczycielami oddalonymi o setki kilometrów od uczniów została przetestowana i z powodzeniem zademonstrowana, a poradnik stanowi wsparcie we wdrażaniu takich podejść. 

Poradnik opracowany w ramach projektu DIGITRONICS został skierowany w szczególności do nauczycieli, którzy muszą opanować nie tylko swój konkretny przedmiot, ale także różne dostępne metodologie, strategie edukacyjne i technologie dla tak wymagającego obszaru uczenia się, jakim jest mechatronika.

Jednym z największych wyzwań było stworzenie takiego poradnika, który zachęcałby nauczycieli do opracowywania innowacyjnych  związań, które służyłyby w trakcie zajęć jak i spełniałyby oczekiwania rynku pracy wobec absolwentów. 

Jako przykład może posłużyć umiejętność uwzględnienia w nauczaniu zagadnień eksperckich (umiejętności miękkie i techniczne) wpływu środowiskowego i społecznego w całym cyklu życia produktu. Zostało to podkreślone podczas spotkań z grupami fokusowymi jako jedna z istotnych umiejętności i jako wysoce niezbędna kompetencja, tak aby uczniowie byli szkoleni nie tylko w celu zwiększenia naszego dobrobytu materialnego, ale także w celu poprawy naszej tkanki społecznej i kulturowej.

Partnerzy DIGITRONICS są głęboko przekonani, że publikacja Wytycznych zatytułowana „Poradnik trenera: innowacyjne szkolenie online oparte na modułach nauczania” znacząco pomoże nauczycielom nabrać pewności w stosowaniu nowych metod i strategii nauczania.

W niedalekiej przyszłości przeprowadzone zostaną eksperymenty pilotażowe oparte na wytycznych i innych ustaleniach DIGITRONICS w celu walidacji i dostosowania podejścia oraz wkładu cyfryzację poszczególnych modułów kształcenia zawodowego poprzez udział społeczności ekspertów w dziedzinie mechatroniki należących do firm europejskich, uniwersytetów, instytucji doskonalenia zawodowego oraz nauczycieli.

Share This Post

Poradnik metodyczny dla nauczycieli mechatroniki

22/03/2023