Platforma DIGITRONICS w fazie testów na pełną skalę: Wytyczanie drogi dla innowacji w mechatronice i koncepcja uczenia się przez całe życie".
Partnerzy z Włoch, Polski, Hiszpanii i Francji zaangażowani w rozwój platformy DIGITRONICS z powodzeniem zaangażowali się w działania pilotażowe, mające na celu przetestowanie treści szkoleniowych jak i samej platformy online, oraz poprawę metod kształcenia i szkolenia nauczycieli w zakresie mechatroniki.
Ten wspólny wysiłek przyniósł obiecujące rezultaty, widoczne szczególnie podczas sesji poświęconych prezentacji platformy e-learningowej.
Sesje pilotażowe partnerów w listopadzie 2023 r.
Sesje pilotażowe miały na celu przetestowanie jakości i efektywności platformy e-learningowej.
Testy obejmowały kompleksową ocenę różnych funkcji, funkcjonalności i treści modułów szkoleniowych.
Szczegółowe badanie celów nauczania
W Frosinone we Włoszech w wydarzeniu pilotażowym wzięło udział 47 osób, w tym 17 nauczycieli zawodowych (VET). Również w Krakowie, Polska, mieszana grupa uczniów, nauczycieli i przedstawicieli biznesu przetestowała platformę DIGITRONIC.
Jednym z kluczowych aspektów działań pilotażowych było dogłębne przeanalizowanie i zatwierdzenie celów nauczania przypisanych do każdego modułu szkolenia DIGITRONICS. Moduły zostały precyzyjnie zaprojektowane, aby przemówić do szerokiego grona odbiorców: nauczycieli szkół, przedsiębiorców, przedstawicieli władz lokalnych, regionalnych i krajowych, stowarzyszeń pracodawców, centrów przedsiębiorczości, studentów czy organizacji studenckich.
Istotność i stosowność treści szkolenia dla zróżnicowanej publiczności
Cele edukacyjne modułów DIGITRONICS zostały opracowane w celu zaspokojenia konkretnych potrzeb i wyzwań stojących przed każdym segmentem odbiorców. Dla nauczycieli platforma oferuje innowacyjne narzędzia do ulepszania metodologii i praktyk nauczania, dla uczniow z kolei zapewnia ona nowe dynamiczne doświadczenia edukacyjne.
Współpraca ze stowarzyszeniami pracodawców
Jedną z cech wyróżniających platformę DIGITRONICS jest współpraca ze stowarzyszeniami pracodawców. To wyjątkowe partnerstwo zapewnia, że nauczane treści i kompetencje są ściśle zgodne z obecnymi i przyszłymi potrzebami branż przemysłowych. Platforma staje się dynamicznym narzędziem rozwoju siły roboczej, pozwalającym szkoleniowcom na ich dalszy rozwój w swoich dziedzinach i ułatwiając im dostosowywanie się do szybko zmieniających się wymogów branżowych.
Promocja i wykorzystanie platformy DIGITRONICS w mechatronice
Partnerzy oczekują iż platforma DIGITRONICS posłuży dalszemu rozwojowi szkoleń w dziedzinie mechatroniki. Pozytywne opinie otrzymane od nauczycieli, przedsiębiorców, przedstawicieli HUB-ów biznesowych i stowarzyszeń pracodawców podkreślają potencjał platformy i jej zdolność do wywierania pozytywnego wpływu na transformacje praktyk szkoleniowych wpływając pozytywnie na rozwój nauczycieli i uczniów.
Kolejne kroki dla projektu DIGITRONICS
Kolejne sesje pilotażowe zostały przewidziane w Hiszpanii, pod komenda INX. Maja one na celu zaprezentowanie transformacyjnego potencjału platformy szerszej publiczności. Nieco później bo w styczniu, partnerzy zaplanowali ostatnie międzynarodowe zebranie partnerów w Gironie w Hiszpanii, a także konferencje DIGITRONICS, która zwieńczy wspólne wysiłki partnerów w tym projekcie mającym na celu wprowadzanie i rozpowszechnianie innowacyjnych technik nauczania zawodowego w mechatronice.

